Tworzywa sztuczne stosowane w medycynie

Rynek tworzyw sztucznych, które znajdują zastosowanie w medycynie rośnie w tempie około 4,4 % rocznie. Analitycy z BCC zauważają, że jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się grup w tworzywach dla medycyny są termoplasty. W samych tylko Niemczech, do produkcji urządzeń medycznych wykorzystano ok. 12 tysięcy ton tworzyw sztucznych (globalnie było to już ok. 1,8 mln. ton). Warto wspomnieć, że rynek europejski jest w tym temacie, rynkiem najszybciej się rozwijającym. Niestety rynek tworzyw sztucznych wykorzystywanych w medycynie w naszym kraju jest nadal stosunkowo niski.

Obecnie polimery specjalne stosowane są w medycynie na dużą skalę. Używane są do produkcji implantów ortopedycznych, czy kapsułek na lekarstwa, które rozpuszczają się w ściśle określonym czasie. Nasza firma zajmuje się produkcją gotowych detali i półproduktów wykorzystywanych do budowy instrumentów dentystycznych, instrumentów chirurgicznych, elementów linii produkcyjnych dla farmacji i opakowań, wyposażenia laboratoriów i stacji diagnostycznych oraz biotechnologii.

 

tworzywa sztuczne wykorzystywane w medycynie

 

Produkcja detali lub półwyrobów w tworzyw sztucznych wykorzystywanych w medycynie zaczyna się już na samym początku. Potrzebne są odmienne maszyny (pneumatyka zamiast hydrauliki, odmienne chłodziwo, etc.). Odmienne jest również środowisko produkcji, tzw. clean roomy. Konieczna jest również odmienna kontrola jakości, ponieważ produkty przeznaczone dla medycyny, to produkty tzw. LSG (Life Science Grades).

Przykładowe zastosowanie tworzyw sztucznych w medycynie:

  • implanty ortopedyczne z materiałów typu PEEK, UHMW-PE,
  • statywy pod instrumenty chirurgiczne z PPSU,
  • elementy instrumentów wykorzystywanych w laboratoriach,
  • itp.

Jeżeli poszukujesz tworzywa konstrukcyjnego, które docelowo przeznaczone będzie do pracy w medycynie – skontaktuj się z naszym specjalistą. Pomożemy dobrać odpowiednie tworzywo i przeprowadzimy je przez ścieżkę testów. Wszystkie tworzywa sztuczne stosowane w medycynie, znajdujące się w naszej ofercie, posiadają wszelkie wymagane prawem polskim, europejskim oraz międzynarodowym standardy.

 

materiały stosowane w medycynie