Niniejszy artykuł jest kontynuacją artykułu: Jak dobrać odpowiednie tworzywo konstrukcyjne? – część I
W pierwszej części artykułu podstawowe pytania, jakie powinniśmy sobie zadać podczas dokonywania wyboru najbardziej odpowiedniego materiału dla naszych potrzeb. W II części szerzej omówimy wypunktowane wcześniej kryteria.
Analizując dostępne materiały musimy zwrócić uwagę, na wymagania stawiane przez branże, obszar przemysłu, w którym będzie zastosowany detal. Niektóre obszary stawiają specjalne wymagania dotyczące doboru materiału – zaświadczenia, atesty. Dla przykładu sektor medyczny wymaga materiałów, które mają zezwolenie na bezpośredni kontakt z ciałem (są biokombatybilne). Równie wymagający jest obszar związany z branżą spożywczą, który musi spełniać szereg wymogów ustalanych przez FDA i Unię Europejską.
Wybierając materiał koniecznie musimy zwrócić uwagę na to, w jakiej temperaturze będzie funkcjonować wykonany przez nas detal. Jest to bardzo ważne, jeśli chcemy, aby tworzywo było zdatne do użytku przez jak najdłuższy czas. Przy ustalaniu temperatury pracy należy rozważyć również inne czynniki związane z temperaturą – np. tarcie.
Najczęściej określa się następujące temperatury:
- temperatura pracy długookresowa
- maksymalna temperatura pracy krótkookresowa
- minimalna temperatura pracy
- temperatura, w jakiej materiał ulega zeszkleniu
- temperatura, w której kształt materiału ulega zniekształceniu
Jeśli chcemy określić zdatność materiału pod względem obciążenia mechanicznego, należy dokładnie przygotować rysunki, informacje dotyczące obciążeń, które będą oddziaływać na detal.
Obciążenie chemiczne to kryterium, którego ustalenie jest niezbędne, jeśli poszukujemy materiału, który będzie musiał pracować w kontakcie z chemikaliami. Należy określić na jakie konkretnie substancje chemiczne tworzywo musi być odporne oraz w jakich warunkach – tu należy zwrócić m. in. uwagę na temperaturę pracy, czas kontaktu tworzywa z substancjami chemicznymi oraz koncentrację.
OFERTA
W naszej stałej ofercie posiadamy następujące tworzywa konstrukcyjne:
- Poliamid – (odmiany m.in.: PA6-G, PA 66, PA 66 GF, PA 66 MoS2)
- Poliacetal – (odmiany m.in.: POM-C GF, POM-C AST – Antystatyczny, POM-C +PTFE, POM-H)
- PET – (odmiany m.in.: z dodatkiem środków smarnych – PET-T)
- Polietylen – (odmiany m.in.: z dodatkiem środków smarnych, PE 1000, PE 500, PE 300, Pe UHMW R AST- Antystatyczny)
- Teflon – (odmiany m.in.: PTFE GF, PTFE + Grafit, PTFE + MoS2, PTFE + Brąz)
- Tekstolit
- PVC/PP – (odmiany m.in.: PP 30GF, PP 30 PET, PP ELS)
- PBI
- PAI
- PEEK – (odmiany m.in.:PEEK T, PEEK GF)
- HVP PPS
Półfabrykaty z powyższych materiałów oferujemy w formie płyt, wałków oraz tulei, które są przeznaczone do dalszej obróbki.